Oto, co warto wiedzieć wybierając buty piłkarskie: wskazówki, które przydadzą się przez cały czas
Stopy złego tancerza przeszkadzają, ale buty dobrego piłkarza pomagają. #ProstoProSport podpowiada, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze butów piłkarskich.
Pierwsze buty
Pod koniec XIII wieku w Anglii istniała już piłka nożna, jednak nadal była ona bardzo odległa od gry, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Piłka nożna była masowym i brutalnym sportem, bez zasad, bez specjalnego obszaru z oznaczeniami i bez sędziego. Gra była podporządkowana jednemu celowi - wtoczeniu „piłki” w warunkową „bramę” wroga. Na przykład, gdy grały między sobą dwie sąsiednie osady, konieczne było wbicie piłki na centralny plac „wrogiej wioski”. W jednym meczu mogło brać udział nawet kilkaset osób, które w niekontrolowanym tłumie pędziły ulicami, polami i lasami, niszcząc wszystko na swojej drodze. Przed tym tłumem toczyła się „piłka”, której rolę pełnił nadmuchany pęcherz świni, a czasem odcięta głowa ludzka.
Piłka nożna była rozrywką zwykłych ludzi, grano w nią brutalnie, okrutnie i stwarzano zagrożenie dla życia samych piłkarzy, a także przypadkowych przechodniów, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie, a także dla biznesu sklepikarzy i handlarzy spieszących, aby zamknąć okiennice i drzwi, gdy usłyszeli w oddali odgłosy meczów piłkarskich. Meczowi towarzyszyły liczne obrażenia i zabójstwa uczestników i widzów, pogromy i zamieszki. W 1314 roku król Edward, zmęczony skargami londyńczyków, wydał dekret całkowicie zakazujący piłki nożnej jako rozrywki naruszającej spokój i porządek publiczny, siejącej okrucieństwo i przemoc. Jak pokazała historia, ten dekret króla okazał się tylko jedną z serii nieudanych prób wykorzenienia piłki nożnej w Anglii po próbach wprowadzenia zakazu przez Edwarda, Ryszarda II, Henryka IV, Jakuba III, Lorda Protektora Olivera Cromwella i innych władców gra.
Oczywiście w tamtym czasie nie było specjalnych ubrań ani butów do piłki nożnej. Graliśmy w tych samych ubraniach, które nosiliśmy na co dzień. Sytuację zmienił król Henryk VIII, który był słynnym łamiącym wszelkiego rodzaju zasady i tradycje.
Henryk w młodości był prawdziwym sportowcem i uwielbiał wszelkie zabawy wymagające dobrej kondycji fizycznej i wytrzymałości, grał w tenisa, łucznictwo, jeździł konno, polował i brał udział w turniejach rycerskich. Piłka nożna, charakteryzująca się „brutalną wściekłością i okrucieństwem”, łącząca w sobie zarówno widowisko, jak i listy, nie mogła umknąć uwadze króla. Henryk VIII grał w piłkę nożną ze swoimi młodymi dworzanami i giermkami, był pełen pasji, a jego drużyna (co nie było zaskoczeniem) zawsze wygrywała.
Udokumentowano, że król po kontuzji w meczu w 1525 roku nakazał nadwornemu szewcowi Corneliusowi Johnsonowi uszyć specjalną parę butów do piłki nożnej - mocną, trwałą, wygodną, odporną na wstrząsy, z kilku warstw skóry. Zamówienie zostało zrealizowane i kosztowało skarb królewski 4 szylingi (około 8 rubli według dzisiejszych pieniędzy). Niestety nie wiadomo dokładnie, jak wyglądały buty królewskie – para butów nie zachowała się.
Buty do piłki nożnej
W XXI wieku piłka nożna przeszła ogromne zmiany, a wraz z rozwojem tego sportu pojawił się także sprzęt do gry.
W ciągu ostatnich 200 lat buty piłkarskie stopniowo stawały się lekkie, krótkie (kiedyś zakrywały kostkę), zaczęto je robić z różnych materiałów, wyposażać w kolce i specjalizować w zależności od rodzaju nawierzchni boiska i warunków atmosferycznych. .
Dziś buty piłkarskie to specjalnie wykonane buty przeznaczone do gry w piłkę nożną lub futsal na różnych nawierzchniach syntetycznych lub naturalnych (trawa, ziemia) na ulicy i na hali.
Jak wybrać buty piłkarskie
Buty są ważnym elementem osiągnięć sportowych piłkarza. Wybierając buty, należy zwrócić uwagę na cztery główne cechy: rodzaj podeszwy (z kolcami lub bez); materiał cholewki (skóra naturalna, tworzywa sztuczne, materiały łączone); rozmiar; waga.
W zależności od roli, jaką pełni piłkarz, można wybrać buty lżejsze (dla pomocników), zwiększające siłę uderzenia (dla napastników), gęstsze i stabilniejsze (dla obrońców).
Producent (marka) i projekt są ważne, ale dalekie od określenia kryteriów wyboru.
Powinieneś jednak z góry zdecydować, jaką kwotę chcesz wydać na buty piłkarskie.
Prawdziwy pickup dla Ciebie! #footballmemes #football⚽ #footballboots pic.twitter.com/tXn8I41L1i
— Footballstoreonline (@Footballstoreo) 27 stycznia 2020 r
Jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie. Powierzchnia
W zależności od tego gdzie będziesz grać, dobierz buty do odpowiedniego celu.
- Buty na suchą trawę naturalną, miękką sztuczną trawę (tzw. murawę III generacji). Oznaczenie FG (angielski Firm Ground - twarda nawierzchnia) lub AG (angielska sztuczna trawa - sztuczna trawa), a także modele z podwójnym oznaczeniem FG/AG.
Buty FG posiadają na podeszwie 11-13 kołków w kształcie stożka lub płetwy. Zazwyczaj 4 kołki o długości 15 mm znajdują się na pięcie, a pozostałe o długości 12 mm znajdują się na powierzchni podeszwy.
Buty AG posiadają większą ilość kolców niż FG (do 24 plastikowych kołków w kształcie stożka o długości 8-10 mm). Takie modele zapewniają maksymalną przyczepność na nawierzchni gry dzięki zastosowaniu materiałów syntetycznych 3. generacji.
- Buty na mokrą naturalną trawę podczas deszczu lub śniegu, na luźną pokrywę śnieżną powyżej 3 cm. Polecane modele posiadają oznaczenie SG (Soft Ground) lub SG-PRO. Modele SG mają zazwyczaj tylko 6 ćwieków: 2 na pięcie i 4 z przodu. Kolce wykonane są z metalu, ich długość w części piętowej sięga 18 mm, długość pozostałych wynosi od 12 do 15 mm. Kolce można zdejmować, dzięki czemu gracze mogą samodzielnie dostosować długość w zależności od stanu boiska. Modele SG-PRO dodatkowo wyposażone są w wtopione plastikowe kołki zapewniające lepszą przyczepność do podłoża.
- Buty na twardą sztuczną trawę (syntetyki I lub II generacji) lub na twardą nawierzchnię (trawa, ubita ziemia, sucha sztuczna trawa). Modele są oznaczone TF (Turf Trainer). Ich podeszwa pokryta jest wieloma małymi gumowymi kolcami o średnicy 1-2 mm, dla których często nazywane są „stonogami”.
TF można również stosować na zamarzniętej murawie lub polach z oblodzonymi obszarami.
Również na takich nawierzchniach można wypróbować buty oznaczone MG (Multi Ground), wyposażone w 24 kołki, które równomiernie rozkładają nacisk na całą stopę.
- Buty do gry na asfalcie, betonie lub nawierzchniach gumowanych na asfalcie. Do gry w piłkę nożną na podwórku – na asfaltowym „pudełku”, siatce betonowej, nawierzchniach z kruszonego kamienia lub gumowanej nawierzchni – stworzono specjalną linię butów ST (Street). Te modele bez kołków mają odporną na zużycie podeszwę, która zapewnia dobrą amortyzację nóg i pleców oraz doskonałą przyczepność na niespecjalistycznych nawierzchniach.
- Buty do mini piłki nożnej (futsal), tzw. buty do futsalu. W przeciwieństwie do butów „ulicznych”, modele do gry w minipiłkę nożną nie są pozbawione kolców. Oznaczenie IN (wewnątrz). Płaska podeszwa wykonana jest z gumy lub poliuretanu, które zapewniają dobrą przyczepność na parkiecie i pozwalają na gwałtowną zmianę kierunku ruchu.
Modele dziecięce mają oznaczenie JR. Wybierając buty dziecięce koniecznie skonsultuj się ze sprzedawcą, ponieważ... Lekarze nie zalecają stosowania niektórych modeli przed 16. rokiem życia ze względu na możliwość deformacji stopy. Dzieci nie powinny bawić się w butach z długimi metalowymi kolcami.
Jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie. Materiały
Kiedy już zdecydowałeś, na jaką nawierzchnię potrzebujesz butów piłkarskich i ile jesteś skłonny wydać, przy wyborze modelu pamiętaj, że buty z cholewką syntetyczną i buty z prawdziwej skóry trzeba inaczej dobrać przy przymierzaniu. Oczywiście o wyborze butów sportowych decyduje przede wszystkim stopień komfortu i uwzględnienie cech anatomicznych, ale są niuanse.
Skóra jest doskonałym materiałem do produkcji butów, ponieważ charakteryzuje się dużą elastycznością, wytrzymałością, trwałością i odpornością na wilgoć. Dodatkowo buty te lepiej oddychają, zapewniając wygodę przez całą grę.
Korki wykonane z prawdziwej skóry zużywają się i rozciągają z biegiem czasu, dostosowując się do indywidualnego kształtu stopy, co może znacząco wpłynąć na kontrolę piłki przez zawodnika. W zależności od materiału proces „wcierania” stopy w buty może trwać od kilku dni do dwóch, trzech tygodni.
Można kupić buty ze skóry kangura o połowę mniejsze – po kilku treningach skóra rozciągnie się i dopasuje do kształtu nogi. Skóra kangurza jest elastyczna, dobrze dopasowuje się do nogi, nie boi się wilgoci i nie pęcznieje. Takie buty ważą około 200 gramów, są oznaczone „k-Leather” i mogą kosztować około 10-15 tysięcy rubli za parę.
Buty ze skóry cielęcej są tańsze, ale w dużej mierze powtarzają cechy butów ze skóry kangura, te buty są oznaczone jako skóra licowa. Zwykle kupuje się je dokładnie pod wymiar
Modele wykonane z grubszej skóry wymagają dłuższego noszenia. Przy zakupie lepiej skonsultować się ze sprzedawcą i wyjaśnić, jakiego rodzaju skóry użyto i jakie cechy mają buty konkretnego modelu.
W porównaniu ze skórą, materiały syntetyczne są mniej oddychające i nie rozciągają się dobrze. Buty wykonane z drogich materiałów syntetycznych są zwykle zbliżone jakością do skóry. Ostatnio popularna stała się tzw. „skóra japońska” – viniban, sztuczny materiał podobny pod względem właściwości do skóry naturalnej, ale trwalszy i odporny na odkształcenia.
Wskazane jest, aby zabrać buty wykonane ze skóry syntetycznej i materiałów polimerowych z niewielkim marginesem 5-10 mm, czyli o pół rozmiaru lub rozmiar większy. Podczas treningów i meczów stopy piłkarzy mogą puchnąć, a zbyt ciasne buty będą powodować dyskomfort, dodatkowo męczą nogi i powodują odparzenia skóry.
Przykładowo buty wykonane z poliuretanu ze względu na swoją elastyczność szybko się zużywają, dlatego podczas zakładania stopa powinna przylegać ciasno, ale tak, aby pomiędzy czubkami palców a palcami pozostała niewielka szczelina.
Mikrofibra podobnie jak FlyKnit nie rozciąga się, buty pozostają takie same jak przy przymierzaniu. Materiały są dość elastyczne, anatomicznie dopasowują się do nogi. Te buty powinny być brane pod uwagę.
Co robić podczas przymiarki
Buty powinny odpowiadać wzrostowi i pełni stóp oraz powinny być wygodne.
Aby właściwie ocenić wygodę butów i cechy ich konstrukcji, podczas przymierzania należy zasznurować buty w pozycji stojącej, ze stopą w zwykłej pozycji zawodnika. Po założeniu butów spróbuj w nich chodzić, biegać, podskakiwać i na boki oraz wykonywać przysiady. W wyspecjalizowanych sklepach wydzielono do tego celu wydzieloną powierzchnię pokrytą syntetyczną trawą.
Jeśli w chłodne pory roku planujesz nosić botki na otwartej przestrzeni, pamiętaj o zabraniu ze sobą do przymierzenia skarpetek sportowych, w których będziesz trenować lub grać – mogą one dodać nawet o pół rozmiaru do długości stopy.
lifehack
#SimplyProSport podaje kilka wskazówek życiowych, o których należy pamiętać przy wyborze butów piłkarskich.
Wybierając nowe buty gamingowe, skup się przede wszystkim na swoich potrzebach – kolor cholewki butów nie będzie miał żadnego wpływu na poziom Twojej gry. Pamiętaj, że kupując dokładnie ten sam model w innym kolorze, ale z zeszłorocznej kolekcji, możesz sporo zaoszczędzić.
Materiał i waga butów piłkarskich, a także rodzaj sznurowania lub jego brak odgrywają ważną rolę dla zawodowych piłkarzy. Jeśli po raz pierwszy wybierasz buty piłkarskie dla siebie lub swojego dziecka, nie przywiązuj dużej wagi do tych parametrów - najważniejsze, aby buty były wygodne i Ci się podobały.
Pamiętajmy, że w najdroższych modelach stawiamy wyłącznie na jakość rozgrywki – są bardzo funkcjonalne, lekkie, ale krótkotrwałe przy intensywnym użytkowaniu. Wysoka cena nie gwarantuje, że będziesz mógł grać w tych butach do końca życia.
Wyróżnia się buty profesjonalne, amatorskie i półprofesjonalne. Zewnętrznie buty mogą wyglądać tak samo, ale materiały użyte do produkcji i, co za tym idzie, właściwości butów będą się znacznie różnić. Nie należy oczekiwać, że parametry butów produkowanych masowo będą identyczne z ręcznie szytymi butami dla topowych zawodników. Ale wizualnie nie da się rozróżnić tych par butów. Aby uprościć wybór, wiodące marki wskazują stopień „profesjonalizmu” swoich butów liczbą lub ustaloną hierarchią nazw.
Przed zakupem zapytaj dziecko o jakich butach marzy mały piłkarz. Jeśli Twoje dziecko ma idola, to z przyjemnością kupi dla dzieci repliki modeli, w których bawią się Ronaldo, Messi czy Neymar. Istnieją również repliki dla dorosłych; możesz także kupić buty dla siebie, tak jak Twój idol.
Opinie