Ci, którzy byli pierwsi: Axel, Trusova, Bratus, Salkhov, Urmanov, Shcherbakova
#ProstoProSport zestawił 7 najczęściej omawianych elementów łyżwiarstwa figurowego i przypomniał ich historię.
Axel
„Axel” to skok krawędziowy wykonywany z ruchu do przodu, dzięki czemu ma „niecałkowitą” liczbę obrotów. Nazwany na cześć Norwega Axela Paulsena, który jako pierwszy wykonał podobny skok o 1,5 obrotu w 1882 roku.
Amerykanin Dick Button jako pierwszy skoczył podwójny topór w 1948 roku. Czystą potrójną oś, po wykonaniu 3,5 obrotu, po raz pierwszy wykonał w 1981 roku radziecki sportowiec Alexander Fadeev.
Pierwszą łyżwiarką, która podbiła Trixel, była Midori Ito, a stało się to w 1988 roku. Od tego czasu mniej niż dziesięciu sportowców było w stanie wykonać ten skok na międzynarodowych zawodach.
Potrójny Axel, będący jednym z najtrudniejszych skoków, był przedmiotem gorących dyskusji z trzech powodów. Po pierwsze, w jeździe na łyżwach kobiet, zapewniając sobie przewagę w programie krótkim, na zawodach dla dorosłych wykonywały je jedynie Elizaveta Tuktamysheva i Rika Kihira, a na zawodach juniorek – Alisa Liu, która w wieku 13 lat na Mistrzostwach USA wykonała potrójna oś w programie krótkim i dwie potrójne osie w programie darmowym.
Po drugie, czy dorosłe łyżwiarki figurowe z grupy Eteri Tutberidze: Alina Zagitova, Anna Shcherbakova i Alena Kostornaya opanują ten skok w najbliższej przyszłości. Trzeci to występ 3A na treningu i pokazie 11-letniej wówczas Sofii Akatievej.
Salchów
„Salchow” to skok z krawędzi, który pojawił się w łyżwiarstwie figurowym w 1909 roku i został nazwany na cześć Szweda Ulricha Salchowa.
Czteroosobowy Salchow został po raz pierwszy wykonany w 1998 roku przez Amerykanina Timothy'ego Gable'a w finale Grand Prix Juniorów, a w 2001 roku Miki Ando skoczył także w finale juniorów 4S.
10 marca 2018 roku na Mistrzostwach Świata Juniorów 13-letnia Alexandra Trusova wykonała poczwórnego salchowa, a prawie rok później, 22 marca 2019 roku, jako pierwsza dorosła łyżwiarka figurowa wykonała poczwórnego salchowa na Mistrzostwach Świata rywalizowała z Kazachstanem Elisabeth Tursynbaeva.
Krążą pogłoski, że Evgenia Medvedeva uczy salchow poczwórnego przez cały sezon, całe lato 2019 roku, ale jak dotąd nie pojawiło się ani jedno nagranie wideo z wykonaniem tego elementu, ani z treningu, ani z pokazu.
Lutz
„Lutz” to skok na zębatce, wykonany po raz pierwszy przez austriackiego łyżwiarza figurowego Aloisa Lutza w 1913 roku.
Pierwszy poczwórny lutz uznany przez ISU wykonał w 2011 roku Amerykanin Brandon Mroz.
6 października 2018 roku na etapie Pucharu Rosji w łyżwiarstwie figurowym w Mari Eł Anna Szczerbakowa po raz pierwszy w historii łyżwiarstwa figurowego kobiet wykonała dwie poczwórne lutnie w jednym programie, a w grudniu zdobyła mistrzostwo Rosji seniorów z poczwórny lutz w programie darmowym.
Kilka dni później, 12 października 2018 roku, na etapie Grand Prix Juniorów w Armenii, Alexandra Trusova na oficjalnych startach wykonała swój pierwszy skręcony poczwórny lutz. I zgodnie z obowiązującymi przepisami ten konkretny skok został uznany za pierwszy występ kobiecej klasy 4L, ponieważ turniej miał charakter międzynarodowy.
Kurtka z owczej skóry
„Tuloop” to postrzępiony skok, znany od 1920 roku, a po raz pierwszy wykonany przez amerykańskiego Bruce'a Mapesa.
Pierwszym, który na Mistrzostwach Europy w 1991 roku wykonał absolutnie czysty poczwórny kożuch, był Rosjanin Aleksiej Urmanow.
Również w 1991 roku na Mistrzostwach Świata Suriya Bonaly próbowała wykonać poczwórną pętlę na palcach, ale sędziowie nie zaliczyli skoku ze względu na niedostateczną rotację. Wśród kobiet Alexandra Trusova jako pierwsza wykonała 4T na Mistrzostwach Świata Juniorów w marcu 2018 roku.
W sierpniu 2019 na łyżwach próbnych juniorów w Nowogorsku Kamila Valieva wykonała poczwórny kożuch w programie darmowym. A w marcu, jeszcze wcześniej niż Kamila, podczas treningu w grupie Eteri Tutberidze, poczwórny kożuch zdobyła Sofia Akatieva.
Pięciokrotny
Skok to marzenie. Może to być dowolny skok, ale z pewnością pięć obrotów. Chce to dostać Alexandra Trusova, podobnie jak cała grupa juniorów Eteri Tutberidze.
W bitwie skoków na pokazie „Bol on Ice” w Bolonii Włoch Daniel Grassl próbował wykonać poczwórnego Lutza, otwierając sezon 2018/2019. Nie oddał skoku i upadł, ale Trusovej zaimponował determinacją, odwagą i podejściem.
Jeśli chodzi o quad, z punktu widzenia inżyniera Aleksiej Miszyn jest sceptyczny: „W niedalekim okresie historycznym zobaczymy quad Axela u kobiet. Ale jeśli mówimy o pięciokrotnym skoku dla mężczyzn, potrzebne będzie coś innego. Potrzebujemy radykalnej zmiany metody, musimy przenieść się w nowy świat, tak jak w bieganiu przeszliśmy z toru żużlowego na tartanowy, musimy odbudować całe przygotowanie, inne musi być podejście do wykonywania skoku . Potrzebujemy innego lodu i innych łyżew. Jest tu potrzebnych wiele rzeczy, których jeszcze nie widzę we współczesnym łyżwiarstwie figurowym.
Z kolei 100 lat temu skoki nawet w dwóch turach wydawały się nieosiągalne, dziś wykonują je dzieci w wieku szkolnym.
Bielman
Element łyżwiarstwa figurowego, znany obecnie na całym świecie jako „billmann”, został wynaleziony i po raz pierwszy wykonany na zawodach przez Tamarę Bratus (mężatką Moskwinę). Według jednych źródeł miało to miejsce w 1960 r., według innych w 1955 r. Zachował się zapis wykonania tej rotacji na Mistrzostwach Europy w 1965 r., 12 lat wcześniej niż Szwajcarka Denise Bielmann zaczęła ją wykonywać.
W przypadku mężczyzn Bielmann występuje w swoich programach Evgeni Plushenko od 1996 roku.
W zeszłym sezonie wszyscy najpierw wstrzymali oddech, oglądając występ Bielmanna z Rosji z 2019 r., mistrzyni Rosji Anny Szczerbakowej, a następnie otrzymali absolutnie idealny rozłam z młodą Kamilą Walijewą w krótkim programie „Girl on the Ball”.
Niezapomniany był także występ Bielmanna w wykonaniu zwycięzcy projektu „Epoka lodowcowa” wśród chłopców, 10-letniego Nikołaja Kolesnikowa.
Wspornik
Wspornik jest jednym z elementów łączących, odmianą łodzi. Został wynaleziony przed II wojną światową przez komediowych łyżwiarzy znanych jako „Frick and Frack”: „Frick” Wernera Groebli i „Frack” Hansa Rudolfa Maucha.
Druga nazwa wspornika to „łódź Klimkina”, ponieważ To Rosjanin Ilja Klimkin uczynił z tego elementu swoją wizytówkę i wprowadził go na scenę światową.
Teraz jest to jeden z „charakterystycznych” elementów dwukrotnej mistrzyni świata juniorek Alexandry Trusovej. Podczas letniego stażu w Chrustalnym wspornik wykonywali równolegle Trusova i Shoma Uno.
Nie pozostały niezauważone występy canteleverów w wykonaniu rosyjskiej pary Alexandra Stepanova/Ivan Bukin, którzy w zeszłym sezonie zostali srebrnymi medalistami Mistrzostw Europy.
I to właśnie ten moment występu wspornika został wybrany na portalach społecznościowych do powstania licznych memów opartych na spektaklu „Flight Steward” Elizavety Tuktamyshevy.
Opinie