Ogromne światy i całkowite zanurzenie: 10 najlepszych gier RPG XXI wieku

Od legendarnego WoW-a po trzeciego Wiedźmina.

Komputerowe gry RPG pojawiły się po raz pierwszy pół wieku temu – za pierwsze gry RPG uważa się Dungeon i dnd, które ukazały się odpowiednio w 1974 i 1975 roku. Gracze szybko pokochali gry z dobrze rozwiniętą fabułą i dużym światem gry. Dodatkowo popularność gier RPG związana jest z systemem rozwoju postaci w trakcie rozgrywki.

W XXI wieku gry tego gatunku zamieniły się w światy fantasy. Gracz mógł całkowicie zanurzyć się w uniwersum fantasy, wojen kosmicznych czy postapokalipsy – i poczuć się pełnoprawną częścią społeczeństwa stworzonego przez twórców. Interakcja z innymi postaciami, rozgałęziona fabuła i swoboda działania: tak gracze pokochali gry RPG.

World of Warcraft

Pomimo faktu, że oryginalny WOW został wydany w 2004 roku, świat Warcraft pozostaje aktualny do dziś. Za to wielkie podziękowania dla Blizzarda – choć nie zawsze z sukcesem, autorzy przez cały czas rozwijali fabułę gry, ulepszając jej projekt i pozostając w kontakcie z fanami uniwersum.

Prawie każdy gracz słyszał o World of Warcraft. Gra nie raz nazywana najpopularniejszą na świecie: świat fantasy z innowacyjnymi funkcjami z początku XXI wieku i różnorodnymi postaciami stał się ikoną dla kilku pokoleń miłośników wirtualnej rozrywki.

Seria Diablo

Ogólnie rzecz biorąc, Blizzard jest innowatorem w grach RPG. Seria gier Diablo stanowiła przełom w gatunku, jednocześnie ukazując szerokość światów tzw. dark fantasy. Tajemniczy świat Sanctuary przyciągał graczy swoją hipnotyzującą scenerią (praktyka pokazuje, że studiowanie dobrze napisanych fantastycznych potworów jest niezwykle ekscytujące) i klasyczną rozgrywką RPG. Diablo śmiało można nazwać klasyką zarówno gatunku, jak i całej branży gamingowej.

Gothic 3

Nie mniej ważny dla społeczności graczy jest Gothic. Zwłaszcza trzecia część, która ukazała się dwa lata po ukazaniu się Warcrafta – gracz otrzymał trzy opcje przejścia fabuły i unikalnych zakończeń, a eksploracja świata jako główna idea Gothic 3 przyciągnęła nie tylko fanów serii , ale także innych graczy.

Trzeci „Gothic” zadowolił graczy ulepszonym systemem walki i zaawansowaną sztuczną inteligencją, a także światem bliskim realizmu. Gra daje możliwość obserwacji życia mieszkańców Midland, a także wykonywania szeregu zadań i samodzielnego rozwijania fabuły. Nadal miło jest zanurzyć się w atmosferze Gothic 3.

Seria Mount and Blade

Autorzy gry nie wymyślili koła na nowo, ale po prostu zrobili wszystko, aby odtworzyć klimat średniowiecznych wojen, od życia zwykłych mieszczan po różnorodne strategie walki. Okazało się, że ogromna ilość treści w połączeniu z atrakcyjną, jeśli nie innowacyjną oprawą, przyciąga także dużą liczbę graczy.

Różnorodność oddziałów wojskowych, potencjał taktyczny i pełna swoboda działania, które mogą zepchnąć główny wątek fabularny na dalszy plan – to najważniejsze w grze. W marcu tego roku w domenie publicznej pojawiła się nowa część Bannerlord z ulepszoną grafiką, nowymi funkcjami i ogromnymi, szczegółowymi globalnymi bitwami.

Dragon Age: Origins

Na szczególną uwagę zasługuje najnowsza część klasycznej gry RPG od kanadyjskiego studia BioWare. Pod koniec XXI wieku projektanci gier, nie bez powodzenia, zaczęli mieszać znane „gry RPG” z akcją z perspektywy trzeciej osoby. Na tym tle nowy Dragon Age (Origins ukazał się w 2000 roku) wyglądał dziwnie, ale autorom udało się pokazać: standardowe gry RPG wciąż potrafią przyciągnąć uwagę graczy. Szczegółowo rozgałęziona fabuła, ciekawe rozwiązania rozgrywki – wiele osób może nie bez przyjemności uruchomić Dragon Age: Początek nawet dziesięć lat później.

Mass Effect 3

W tym samym czasie w nowym kierunku rozwijała się kolejna seria od studia Bioware. Mass Effect wyglądał jak zwykła strzelanka z perspektywy trzeciej osoby, ale tylko na pierwszy rzut oka. Gdy tylko zacząłeś grę, uderzyła Cię typowa różnorodność i szczegółowość RPG, odpowiadająca przyzwoitemu poziomowi aktywnej rozgrywki.

Kosmiczne przygody Kapitana Sheparda wywołały pozytywną reakcję graczy z pierwszej części i dlatego cieszyły się popularnością przez ponad dziesięć lat. Trzecią część prawdopodobnie nazwiemy najlepszą – pod względem rozgrywki stała się dobrym ulepszeniem do Mass Effect 2 z ciekawymi nowymi funkcjami.

Dark Souls 3

Kolejny świetny przedstawiciel dark fantasy. W sumie wszystkie części Souls są godne uwagi, jednak w trzeciej autorom udało się połączyć wszystkie najlepsze cechy poprzednich gier z nowoczesnymi (no cóż, jak na 2016 rok) trendami. Jednak już teraz każdy fan RPG z przyjemnością zanurzy się w atmosferze „duszy”: rozbudowany system walki, ciekawi przeciwnicy i unikalny system zdobywania poziomów, dzięki któremu każdy może otrzymać grę, o której marzy.

Seria Falloutów

Świat postapokalipsy, choć straszny, jest nadal bardzo ciekawy, co potrafili pokazać twórcy Fallouta. Długie godziny na pustkowiach zamieniają się w wyjątkową przygodę z mnóstwem odniesień kulturowych oraz najbardziej niesamowitymi postaciami i zwrotami akcji. Pierwsza część została wydana w 1997 roku, ale serial cieszy się popularnością do dziś, mimo że Fallout 76 nie każdemu przypadł do gustu.

Ale zawsze możesz odtworzyć jedną z klasycznych części - na przykład trzecią lub New Vegas. To jednocześnie przypomni ci o starych przyjemnych uczuciach i da ci nowe, ponieważ w grach Fallout jest po prostu ogromna ilość treści. Biorąc pod uwagę wszystkie dodatki, można w sposób ciągły spędzić ponad dwa miesiące czasu rzeczywistego w wirtualnej postapokalipsie.

The Elder Scrolls 5: Skyrim

Gra została wydana w 2011 roku, ale nadal cieszy się popularnością. W dużej mierze za sprawą tysięcy fanowskich modów, od globalnych po komiksowe, które zmieniają model głównego bohatera czy inne tekstury TES-a. Warto jednak zaznaczyć, że nic z tego by się nie wydarzyło, gdyby nie mocna baza Skyrima, która sama w sobie może zapewnić setki godzin ekscytujących przygód w otwartym świecie.

Wiedźmin 3

Świat Wiedźmina wciąga od samego początku. W każdym miejscu rozległego świata chcesz zostać trochę dłużej – czy to w wiosce, czy w ogromnym mieście. Receptą na popularność gry jest mnóstwo świetnie opracowanych questów z własną historią, duża ilość pięknych miejsc oraz świetnie opisane życie uniwersum fantasy.

Dodaj do tego ciekawą oprawę z fabułą, unikalnych bohaterów (przemówienie głównego bohatera zostało dosłownie zacytowane), a otrzymasz RPG idealne. Zastanawiam się, czy Wiedźmin cieszyłby się taką popularnością, gdyby był liniową grą akcji, wspierającą tylko główny wątek?

Opinie