Najlepsi zawodnicy MMA w historii: czy Fedor Emelianenko zasługuje na pierwsze miejsce?

W historii MMA jest wielu znakomitych zawodników i wielkich mistrzów, którzy przez wiele lat zachwycali kibiców swoimi walkami. Wybranie pierwszej dziesiątki jest trudnym zadaniem, a wskazanie najfajniejszych jest zadaniem nierealistycznym.

Istnieje już wiele rankingów TOP 10 „najlepszych” zawodników na świecie, niezależnie od kategorii wagowych. I zawsze znajdą się ludzie, którzy się z nimi nie zgadzają. Niektórzy uważają, że na czele musi stać dobosz, inni – przedstawiciel walki.

#ProstoProSport postanowił stworzyć własną listę najlepszych mixfighterów wszechczasów. Opieraliśmy się nie tylko na osiągnięciach zawodników, czasie dominacji w ich lidze, ale także na ich wpływie na opinię publiczną MMA.

10. miejsce: Chuck Liddell (USA)

  • Kategoria wagowa: półciężki, ciężki
  • Kariera: 1998-2018
  • Statystyka: 21 zwycięstw - 9 porażek
  • Najlepsze skóry głowy: Jeff Monson, Kevin Randleman, Amar Suloev, Vitor Belfort, Alistair Overeem, Tito Ortiz, Randy Couture, Wanderlei Silva

Liddell był wybitną postacią w kickboxingu, ale ostatecznie przeniósł się do mieszanych sztuk walki. Był mistrzem UFC w wadze półciężkiej w latach 2005-2007 i został wprowadzony do Galerii sław tej organizacji.

Karierę w MMA rozpoczął w UFC w 1998 roku. W tamtym czasie amerykańska promocja nie była liderem i wyraźnie ustępowała japońskiemu konkurentowi Pride. W 2003 roku Liddell walczył o pas mistrzowski UFC przeciwko Randy'emu Couture, ale przegrał przez TKO w trzeciej rundzie. Następnie stoczył dwie walki w Pride, gdzie dotarł do półfinału Grand Prix wagi ciężkiej. Wtedy Quinton Jackson go powstrzymał.

W 2004 roku zawodnik powrócił do UFC, gdzie zdobył tytuł mistrzowski i czterokrotnie go obronił. Potworny spadek nastąpił w 2007 roku. Następnie Liddell stracił tytuł w walce z tym samym Jacksonem. A potem Chuck nie mógł wrócić do poprzedniego poziomu: porażki zaczęły spadać. W 2010 roku zawodnik po serii trzech niepowodzeń zdecydował się zakończyć karierę. Jednak w 2018 roku powrócił i walczył z Tito Ortizem na turnieju Golden Boy, przegrywając przez nokaut w pierwszej rundzie.

Obecnie Liddell prowadzi działalność gospodarczą, jest właścicielem sklepu z pamiątkami w San Luis Obispo, występuje w reklamach i innych projektach telewizyjnych, takich jak „Dancing with the Stars” i „The Prank”. W 2008 roku ukazała się autobiografia Chucka zatytułowana „Icy”. Moje życie w walce.”

9. miejsce: Demetrius Johnson (USA)

  • Kategoria wagowa: lżejszy
  • Kariera: 2007 - obecnie
  • Statystyka: 30 zwycięstw - 3 porażki - 1 remis
  • Najlepsze skóry głowy: Joseph Benavidez, John Dodson, John Moraga, Ali Bagautinov, Kueji Horiguchi, Henry Cejudo

W latach 2012-2018 Demetrious Johnson był królem dywizji koguciej UFC. W tym czasie stoczył 13 walk i we wszystkich odniósł miażdżące zwycięstwa. Wiele autorytatywnych publikacji nazwało sportowca jednym z największych wojowników na świecie. Od marca 2018 roku zajmował pierwsze miejsca w rankingach UFC wśród najlepszych, niezależnie od kategorii wagowej.

W sierpniu 2018 roku na gali UFC 227 przegrał niejednogłośną decyzją z Henrym Cejudo i opuścił organizację, przenosząc się do azjatyckiej ligi One FC. W tej organizacji Demetrius od razu pokazał swoje mistrzowskie ambicje. Odniósł trzy zwycięstwa i został mistrzem ligi.

8. miejsce: Randy Couture (USA)

  • Kategoria wagowa: półciężki, ciężki
  • Kariera: 1997-2011
  • Statystyka: 19 zwycięstw - 11 porażek
  • Najlepsze skóry głowy: Vitor Belfort, Kevin Randleman, Pedro Rizzo, Chuck Liddell, Tito Ortiz, Tim Sylvia, Gabriel Gonzaga, Mark Coleman

Randy Couture zdobył tytuł wagi ciężkiej UFC w swojej czwartej walce w karierze. Następnie pokonał Maurice'a Smitha jednogłośną decyzją. Następnie opuścił Amerykę i udał się na podbój Japonii. Ale w azjatyckim kraju coś nie poszło zgodnie z planem. Couture przegrała z Japończykiem Ansonem Inoue i Rosjaninem Michaiłem Iljuchinem i wkrótce wróciła do Stanów Zjednoczonych.

W swojej pierwszej walce po powrocie Randy ponownie został mistrzem wagi ciężkiej, pokonując Kevina Randlemana przez techniczny nokaut w trzeciej rundzie.

Następnie sportowiec postanowił ponownie spróbować szczęścia w Japonii, ale ścieżka ponownie okazała się porażką. Po przegranej z Valentinem Overeemem przez nokaut w 56 sekund na gali Rings, Couture wrócił do UFC, aby bronić swojego pasa. Moja kariera toczyła się tak: w dół i w górę. Couture obronił pas, przegrał, potem go odzyskał i znowu stracił.

Ostatnią walkę stoczył w kwietniu 129 roku na gali UFC 2011, gdzie przegrał przez nokaut w drugiej rundzie z Brazylijczykiem Lyoto Machidą.

Teraz Amerykanin aktywnie gra w filmach. Zagrał jedną z głównych ról w trylogii Niezniszczalni.

7. miejsce: Anderson Silva (Brazylia, USA)

  • Kategoria wagowa: średni, półciężki
  • Kariera: 1997 - obecnie
  • Statystyka: 34 zwycięstwa - 10 porażek
  • Najlepsze skóry głowy: Jeremy Horn, Rich Franklin, Dan Henderson, Forrest Griffin, Demian Maia, Chael Sonnen, Vitor Belfort, Yushin Okami

To teraz 44-letni Silva – zawodnik, który przegrywa z niemal wszystkimi. W pięciu ostatnich walkach odniósł tylko jedno zwycięstwo. Ale nie zamierza jeszcze wieszać rękawiczek.

Ale w latach 2006–2012 Brazylijczyk był prawdziwą maszyną do eksterminacji rywali. Był mistrzem UFC w wadze średniej i miał dziesięć udanych obron. Dana White nazywa Silvę największym wojownikiem w historii sztuk walki.

— Zjednoczył tytuły UFC w wadze średniej i półśredniej Pride w 2008 roku, pokonując Dana Hendersona przez poddanie w drugiej rundzie.

— Zdobywca nagrody „Najlepsza walka wieczoru” w UFC (pięć razy).

— Zdobywca nagrody „Najlepszy nokaut wieczoru” w UFC (siedem razy).

— Zdobywca nagrody „Poddanie wieczoru” w UFC (dwukrotnie).

6. miejsce: Daniel Cormier (USA)

  • Kategoria wagowa: półciężki, ciężki
  • Kariera: 2009 - obecnie
  • Statystyka: 22 zwycięstwa - 2 porażki
  • Najlepsze skóry głowy: Jeff Monson, Antonio Silva, Josh Barnett, Frank Mir, Roy Nelson, Dan Henderson, Anthony Johnson, Stipe Miocic

Daniel Cormier był członkiem amerykańskiej drużyny zapasów w stylu dowolnym i brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2004 i 2008 roku. W 2009 roku przeszedł do MMA, ale nikt nie spodziewał się, że odniesie w tym sporcie wielkie sukcesy.

Po raz pierwszy ogłosił się w 2011 roku, pokonując na punkty Jeffa Monsona na turnieju Strikeforce. W tym czasie w promocji odbyło się Grand Prix wagi ciężkiej, w którym wzięli udział Fedor Emelianenko, Josh Barnett, Sergei Kharitonov, Antonio Silva. Cormier nie był brany pod uwagę do serialu. Jednak Alistair Overeem doznał kontuzji i kierownictwo zwróciło się do Daniela o zastąpienie kontuzjowanego Holendra. Eksperci spodziewali się, że Antonio Silva zmiażdży Amerykanina w półfinale, ale Cormier po prostu zniszczył „Wielką Stopę” już w pierwszej rundzie. W finale Daniel pokonał Josha Barnetta jednogłośną decyzją i utorował sobie drogę do wielkiego świata MMA.

W 2013 roku podpisał kontrakt z UFC i przeniósł się do wagi półciężkiej, aby uniknąć walki ze swoim przyjacielem Cainem Velasquezem, który był wówczas mistrzem wagi ciężkiej. W 2015 roku Cormier dostał szansę walki o pas z Jonem Jonesem, ale przegrał przez jednogłośną decyzję. Po tym Jones został pozbawiony tytułu, a Daniel walczył z Anthonym Johnsonem o opuszczone trofeum. Walka zakończyła się w trzeciej rundzie: Cormier wykonał chwyt duszący i został nowym mistrzem organizacji.

Dwukrotnie udało mu się obronić tytuł, jednak w rewanżu z Jonesem Cormier ponownie przegrał, tym razem przez nokaut w trzeciej rundzie. Wkrótce jednak pas ponownie wrócił do Daniela, ponieważ John został przyłapany na dopingu.

W sierpniu 2019 Stipe Miocic pokonał Cormiera przez TKO w czwartej rundzie i odebrał mu pas.

W tej chwili Daniel nie zakończył kariery. Oczekuje się, że ponownie zawalczy z Miocicem.

5. miejsce: Conor McGregor (Irlandia)

  • Kategoria wagowa: waga piórkowa, lekka, półśrednia
  • Kariera: 2008 - obecnie
  • Statystyka: 22 zwycięstwa - 4 porażki
  • Najlepsze skóry głowy: Max Holloway, Dustin Poirier, Chad Mendes, Jose Aldo, Nate Diaz, Eddie Alvarez, Donald Cerrone

Conor McGregor jest obecnie głównym aktywem finansowym UFC. Najlepszy śmieciarz w świecie MMA. Irlandczyk ma niezwykły styl walki.

Zadebiutował w UFC 6 kwietnia 2013 w walce z Marcusem Brimage i wygrał przez TKO w 67 sekund. Conor otrzymał premię za „Najlepszy nokaut wieczoru”. A to był dopiero początek długiej podróży.

Armia fanów McGregora rosła z każdą walką. Wielokrotnie otrzymywał premie za „Występ wieczoru” i „Najlepszą walkę wieczoru”.

W grudniu 2015 roku McGregor przeszedł do historii. W 13 sekund znokautował Brazylijczyka Jose Aldo, pozornie niepokonanego mixfightera. Conor został mistrzem wagi piórkowej. Już wtedy miał ogromny wpływ na UFC i mógł sam wybierać swoich przeciwników. Kolejne walki stoczył z Natem Diazem w wadze półśredniej i zarobił na nich masę pieniędzy.

12 listopada 2016 roku Irlandczyk walczył z mistrzem wagi lekkiej Eddiem Alvarezem i pokonał go jedną bramką. Tym samym McGregor objął jednocześnie dwa pasy mistrzowskie.

W październiku 2018 roku w Las Vegas na UFC 229 Conor przegrał przez poddanie w czwartej rundzie z Khabibem Nurmagomedowem. Ta walka pobiła rekord sprzedaży pay-per-view w historii UFC.

McGregor swoją ostatnią walkę stoczył w styczniu tego roku, pokonując Donalda Cerrone przez nokaut w 40 sekund.

4. miejsce: Khabib Nurmagomedov (Rosja)

  • Kategoria wagowa: łatwe
  • Kariera: 2008 - obecnie
  • Statystyka: 28 zwycięstw - 0 porażek
  • Najlepsze skóry głowy: Gleison Tibau, Rafael dos Anjos, Edson Barbosa, Conor McGregor, Dustin Poirier

Khabib Nurmagomedov został pierwszym mistrzem UFC z Rosji. W tej chwili zajmuje drugie miejsce w rankingu najlepszych zawodników organizacji, niezależnie od kategorii wagowych, ustępując jedynie Amerykaninowi Jonowi Jonesowi.

Jego debiut w UFC miał miejsce w 2012 roku na turnieju UFC On FX. Następnie Khabib pokonał Kamala Shalorusa przez duszenie w trzeciej rundzie. Na UFC 160 Nurmagomedov walczył z Abelem Trujillo i wygrał jednogłośną decyzją. Rosjanin w tej walce ustanowił rekord liczby powaleń (21).

Został mistrzem UFC w wadze lekkiej, pokonując Amerykanina Ala Iaquintę jednogłośną decyzją na UFC 223. Zaliczył dwie udane obrony w walkach z Conorem McGregorem i Dustinem Poirierem.

Według wielu ekspertów Khabib jest najlepszym zawodnikiem nie tylko w wadze lekkiej, ale w całej organizacji.

Następna walka Nurmagomedova odbędzie się 19 kwietnia z Tonym Fergusonem.

Miejsce 3: Jon Jones (USA)

  • Kategoria wagowa: lekki ciężki
  • Kariera: 2008 - obecnie
  • Statystyka: 26 zwycięstw - 1 porażka
  • Najlepsze skóry głowy: Ryan Bader, Mauricio Rua, Quinton Jackson, Lyoto Machida, Rashad Evans, Vitor Belfort, Chael Sonnen, Alexander Gustafsson, Glover Teixeira, Daniel Cormier, Thiago Santos, Dominick Reyes

Jon Jones zadebiutował w UFC 9 sierpnia 2008, pokonując Andre Guzmana. W marcu 2011 roku zdobył pas wagi półciężkiej, stając się najmłodszym mistrzem w historii organizacji. Miał zaledwie 23 lata.

Jones uważany jest za najlepszego napastnika w swojej lidze. W swojej karierze dziesięciokrotnie wygrywał przez nokaut, w tym pokonując w ten sposób Daniela Cormiera.

Jedyną porażkę zaliczył w 2009 roku w walce z Mattem Hamillem. Następnie Jones zadał nielegalny cios i został zdyskwalifikowany.

Obecnie zajmuje pierwsze miejsce w rankingach UFC spośród wszystkich zawodników w organizacji. Kilka razy wplątałem się w skandale.

W dniu 27 kwietnia 2015 roku John miał wypadek samochodowy, raniąc kobietę w ciąży i uciekając z miejsca wypadku. W samochodzie znaleziono marihuanę i dowód tożsamości na nazwisko Jones. Następnie UFC odebrało mu pas mistrzowski. Potem wojownik powrócił i ponownie został mistrzem.

W dniu 7 lipca 2016 roku Agencja Antydopingowa Stanów Zjednoczonych powiadomiła UFC o potencjalnym naruszeniu polityki antydopingowej organizacji przez Jonesa, stwierdzonym podczas badań poza zawodami. Sportowiec został przyłapany na blokerze estrogenu. Jones odsiedział roczny zakaz, a po powrocie ponownie przejął pas dla siebie.

Ostatnią walkę stoczył na UFC 247 przeciwko Dominickowi Reyesowi i zwyciężył jednogłośnie na punkty. Ale ta decyzja sędziów spotkała się ze skandalem. Reyes wygrał trzy z pięciu rund.

Najprawdopodobniej mistrz swoją kolejną walkę stoczy z Polakiem Janem Błachowiczem lub przejdzie do wagi ciężkiej.

2. miejsce: Georges St.Pierre (Kanada)

  • Kategoria wagowa: waga półśrednia, średnia
  • Kariera: 2002 - 2017
  • Statystyka: 26 zwycięstw - 2 porażki
  • Najlepsze skóry głowy: BJ Penn, Matt Hughes, Josh Koscheck, Jon Fitch, Dan Hardy, Jake Shields, Carlos Condit, Nick Diaz, Johny Hendricks, Michael Bisping

Georges St-Pierre to były mistrz UFC w wadze średniej i półśredniej. W wielu autorytatywnych publikacjach uważany jest za największego zawodnika w historii MMA. W latach 2008 i 2009 został uznany za najlepszego sportowca w Kanadzie.

Po raz pierwszy zdobył tytuł wagi średniej w listopadzie 2006 roku, pokonując Matta Hughesa na UFC 65. Po raz drugi został mistrzem w 2008 roku, pokonując Matta Serrę. Bronił pasa dziewięć razy, a w 2013 roku przeszedł na emeryturę.

Jednak w 2017 roku powrócił i stał się właścicielem pasa wagi półśredniej, pokonując przez duszenie w trzeciej rundzie Brytyjczyka Michaela Bispinga. Dosłownie tydzień po zwycięstwie ogłosił, że wakuje tytuł i kończy karierę.

Krążą pogłoski, że St-Pierre może ponownie zawalczyć w UFC. Khabib Nurmagomedov naprawdę chce z nim walczyć w oktagonie.

I miejsce: Fedor Emelianenko (Rosja)

  • Kategoria wagowa: ciężki
  • Kariera: 2000 - obecnie
  • Statystyka: 39 zwycięstw - 6 porażek
  • Najlepsze skóry głowy: Sammy Schilt, Antonio Rodrigo Nogueira, Gary Goodridge, Mark Coleman, Kevin Randleman, Mirko Filipovic, Mark Hunt, Matt Lindland, Tim Sylvia, Andrei Orlovsky, Brett Rogers, Jeff Monson, Frank Mir, Chael Sonnen, Quinton Jackson

Fedor Emelianenko to wielokrotny mistrz świata w sambo bojowym, mistrz takich lig jak MMA, Pride, Rings, WAMMA. W latach 2003-2010 uznawany za najlepszego zawodnika MMA wagi ciężkiej. Zajmował pierwsze miejsca w różnych rankingach czołowych zawodników niezależnie od kategorii wagowych i przez wielu ekspertów uznawany był za najlepszego w historii reprezentanta stylu mieszanego.

Przez prawie dziesięć lat Fedor był niepokonany. W Japonii otrzymał przydomek „Ostatni cesarz”. W USA uważany jest za „fałszywego mistrza”, ponieważ w 2006 roku odmówił przejścia do UFC. Jednak Emelianenko w swojej karierze odniósł zwycięstwa nad wieloma byłymi mistrzami amerykańskiej promocji.

Teraz ma 43 lata i rywalizuje w organizacji Bellator. Swoją ostatnią walkę stoczył w grudniu ubiegłego roku w Japonii, pokonując Quintona Jacksona przez techniczny nokaut.

Fedor niejednokrotnie mówił, że wkrótce przejdzie na emeryturę. Pozostały mu dwie walki w kontrakcie z Bellatorem.

„Ostatni cesarz” założył Zespół Fedora, w skład którego wchodzą: Wiktor i Wadim Niemkowie, Cyryl Sidelnikow, Walentin Mołdawski i Anatolij Tokow.

Opinie