Gimnastyka dla stawów: nie smuć się, chrupaj!

#ProstoProSport podpowiada, jak zachować elastyczność bez odczuwania bólu i dyskomfortu podczas ruchu.

Badanie ortopedyczne

Badanie ortopedyczne

Gimnastyka dla stawów: 10 minut dla zdrowia i długowieczności.

Proste ćwiczenia pozwolą Ci ocenić stan własnych stawów. Co powinno być zrobione:

  • dotknij brodą klatki piersiowej, a następnie odchyl głowę do tyłu;
  • przechyl głowę kolejno do każdego ramienia, próbując dotknąć ich uszami;
  • połóż ręce za plecami i zapnij je w „zamek”;
  • zegnij łokcie i unieś je przed siebie, tak aby ręce znajdowały się nieco wyżej niż głowa, rozsuń łokcie jak najdalej na boki;
  • przysiad 3-4 razy, nie odrywając stóp od podłogi;
  • pochyl się do przodu, nie zginając nóg, dotknij stóp wyprostowanymi dłońmi;
  • odchyl się do tyłu, aby zobaczyć przedmiot leżący na podłodze;
  • przechyl tułów maksymalnie w jedną stronę, a następnie w drugą.

Jeśli podczas badania słyszysz odgłosy klikania lub chrzęszczenia, odczuwasz ból lub po prostu nie jesteś w stanie wykonać ćwiczeń, są to sygnały, aby skonsultować się z lekarzem i wybrać ćwiczenia terapeutyczne.

Jeśli ćwiczenia nie sprawiały żadnych trudności, to ze stawami wszystko jest w porządku. Ale ćwiczenia terapeutyczne na stawy również nie zaszkodzą; regularne ćwiczenia pomogą zachować zdrowe stawy, a więzadła mocne i elastyczne.

Dlaczego potrzebujesz wspólnej gimnastyki?

OSR s.B. Głuszyca zorganizowała imprezę sportową dla członków stowarzyszeń klubowych. Jazda na rowerze stała się doskonałą rozgrzewką przed ćwiczeniami na boisku. Na brzegu rzeki odbyła się ogólna gimnastyka wzmacniająca stawy, a następnie ulubione tańce wszystkich pic.twitter.com/iKkIftLzi9

— GKU SO „KTSSON Południowy Okręg” (@KSCSON) 19 sierpnia 2020 r

W przypadku choroby stawów dochodzi do zniszczenia chrząstki szklistej i patologicznego rozrostu tkanki kostnej. Dlatego też głównym celem fizykoterapii jest poprawa ogólnego krążenia krwi, dostarczenie składników odżywczych i substancji biologicznie czynnych do chrząstek, kości, tkanek miękkich, usunięcie produktów procesu zapalnego i rozpadu tkanek z jam stawowych, pobudzenie wytwarzania mazi stawowej, który nie tylko pełni funkcję amortyzatora dla powierzchni stawowych, ale także zapewnia dostarczanie składników odżywczych do tkanek.

Jeśli potrzebujesz gimnastyki terapeutycznej, a nie zapobiegawczej, lekarz powinien opracować zestaw ćwiczeń, biorąc pod uwagę brak poważnych obciążeń uszkodzonego stawu.

Ogólnie rzecz biorąc, gimnastyka stawów to zestaw ćwiczeń mających na celu rozgrzewkę i wzmocnienie stawów i kręgosłupa. Z reguły są to miękkie ruchy obrotowe, skręcające lub rozciągające, które wykonuje się w komfortowy sposób i bez obciążania.

Gimnastyka kręgosłupa i stawów

Jeśli nigdy nie słyszałeś nazwisk Bubnovsky, Shishonin, Dikul, Gitt, Norbekov, Evdokimenko, Popov i Borshchenko - gratulacje, na pewno nie masz żadnych problemów ze stawami.

Ale nawet jeśli Twoje stawy nie zaczęły jeszcze zdradziecko skrzypieć, warto wiedzieć, że istnieje nie tylko CrossFit, ale także gimnastyka dla stawów.

Dziś główną gwiazdą lekarza na YouTube jest Siergiej Bubnowski. Na kanale wideo Bubnovsky'ego znajdziesz kompleksy do zapobiegania i leczenia różnych problemów: gimnastyka na artrozę stawu kolanowego, gimnastyka na staw kolanowy, gimnastyka na osteochondrozę, gimnastyka na przepukliny międzykręgowe, gimnastyka na artrozę i zapalenie stawów, gimnastyka na stawy dłoni i wiele innych przydatnych i bezpłatnych filmów.

Istnieją jednak inne metody, które również okazały się skuteczne.

Gimnastyka na szyję

Gimnastyka terapeutyczna szyjki macicy

Wspólna gimnastyka

profilaktyka

Oprócz fizykoterapii, ćwiczenia aerobowe bez nadmiernego wysiłku dobrze wpływają na kondycję stawów. W profilaktyce odpowiednie są pływanie, jazda na rowerze, taniec, wushu, narciarstwo biegowe, nordic Walking, ćwiczenia chińskiego tai chi qigong, a nawet zwykłe chodzenie po schodach.

Zabiegi fizjoterapeutyczne i masaże dobrze komponują się także z ćwiczeniami stawów.

Należy pamiętać, że nie da się szybko poprawić stanu całego narządu ruchu ani poszczególnych stawów – barkowego, biodrowego, kolanowego czy łokciowego. Intensywny trening może prowadzić do większego zużycia tkanki chrzęstnej. Lekarze zalecają stopniowe zwiększanie obciążenia, a w przypadku wystąpienia bólu lub innego dyskomfortu należy natychmiast przerwać trening.

6 najlepszych podstawowych prostych ćwiczeń:

  1. Na szyję. Głowa pochyla się i obraca w lewo i prawo.
  2. Na ramiona. Huśtawki i obroty ramion o różnej amplitudzie.
  3. Na łokcie. Zgięcie i wyprost ramion, pompki ze stołu/ze ściany.
  4. Na palce. Zaciskaj i rozluźniaj pięść, rozsuń palce na boki tak szeroko, jak to możliwe.
  5. Na kolana. Przysiad bez wsparcia lub ze wsparciem.
  6. Dla miednicy. Machaj nogami w przód i w tył, na boki, rzucaj się do przodu i na boki.

Wykonuj ruchy w wolnym tempie po 10 powtórzeń każdego przez 5-7 minut.

Opinie