Rowerek biegowy to najlepszy prezent dla dziecka. Wyjaśnijmy, co to jest i dlaczego
Rowerki biegowe to „złe” rowery bez pedałów. Powoli, ale systematycznie podbijają przestrzeń parków i ulic rosyjskich miast. #ProstoProSport odpowiedziało na popularne pytania dotyczące modnego transportu dziecięcego.
Co to jest runbike?
Rowerek biegowy to dwukołowy rower bez pedałów, przeznaczony do jazdy na siedząco. Nazywany jest także velorunnerem, runbike'iem, hulajnogą rowerową i balanserem.
Rower bez pedałów został zaprojektowany przez Karla Dröze w 1817 roku i został przez niego nazwany „maszyną do biegania” (po niemiecku laufmaschine). Pierwszymi użytkownikami rowerków biegowych byli listonosze, którzy potrzebowali prostego i wygodnego pojazdu do szybkiego dostarczania korespondencji do odbiorców.
Na początku XXI wieku rowerki biegowe przeżyły swoje odrodzenie w Europie i stały się symbolem zdrowego stylu życia dzieci w wieku przedszkolnym.
Dlaczego dziecko potrzebuje rowerka biegowego?
Tak naprawdę ma wiele zalet: gwarancja aktywności fizycznej, wzmocnienie mięśni, rozwój zdolności umysłowych, ciekawą rozrywkę, urozmaicenie spacerów oraz zwiększenie ich czasu i dystansu.
Dziecko na rowerku biegowym uczy się podstaw zasad ruchu drogowego, świadomie postrzega otaczającą go przestrzeń, kontroluje ruch innych obiektów, rozumie sygnalizację świetlną, przechodzi przez jezdnię, zatrzymuje się lub porusza się w tym samym tempie co rodzice.
W jakim wieku rowerek biegowy jest odpowiedni dla dzieci?
Istnieją platformy bujane, do których przymocowany jest rowerek biegowy. W takiej konstrukcji, siedząc okrakiem na rowerku biegowym, dziecko od 1 roku życia może huśtać się, aby podczas zabawy przyzwyczaić się do przyszłych środków transportu.
Dziecko może poruszać się (jeździć) na rowerku biegowym już od 1,5-2 roku życia, czyli od momentu, gdy zacznie pewnie chodzić samodzielnie. Górna granica wieku to 6-7 lat, dla starszych dzieci rowerki biegowe o odpowiednich rozmiarach praktycznie nie są produkowane. Nie ma takiej potrzeby, gdyż po przejechaniu rowerka biegowego już w wieku 4-5 lat dzieci mogą bez problemu przesiąść się na rowerek dwukołowy.
Czy w tak młodym wieku można bezpiecznie umieszczać dzieci na rowerkach biegowych?
Im szybciej dziecko wypróbuje jakikolwiek rodzaj transportu lub metodę transportu, tym będzie to łatwiejsze i szybciej je opanuje. Małe dziecko nie myśli o niczym, nie odczuwa strachu, nie boi się upadku, a wiele rzeczy robi intuicyjnie.
Ponadto, nauczywszy się jeździć, dzieci rozumieją, o ile szybciej są na dwóch kołach niż na własnych nogach. Które dziecko nie chciałoby jeździć szybko?
Czy małe dzieci boją się jeździć na rowerkach biegowych?
Musisz poruszać się na rowerku biegowym, naprzemiennie odpychając się od podłoża stopami. Jazda na rowerku biegowym nie jest straszna, ponieważ stopy dziecka zawsze czują nawierzchnię drogi.
Niektóre dzieci od razu wsiadają na rowerek biegowy i jeżdżą bez zatrzymywania się. Inne dzieci są bardzo ostrożne i za pierwszym razem nawet nie siadają na siodełku. Czasami dziecko może chodzić po domu z rowerkiem biegowym między nogami przez dwa tygodnie lub dwa miesiące, jest to normalne.
Najważniejsze jest, aby dziecko czuło się bezpiecznie: aby miało pewność, że w każdej chwili będzie mogło stanąć na obu nogach. Pozwól dziecku chodzić na rowerku biegowym, naucz się panować nad kierownicą i zacznij „ufać” siodełku. Nie wymuszaj niczego na siłę, nie spiesz się i pozwól dziecku przejść przez wszystkie te etapy we własnym tempie.
Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna już od najmłodszych lat?
W wieku przedszkolnym (do 7. roku życia) u dzieci następuje intensywny wzrost kończyn oraz zasadnicze zmiany w organizmie.
Mobilność fizyczna przyczynia się do prawidłowego ukształtowania szkieletu, rozwoju i wzmocnienia gorsetu mięśniowego, rozwoju aparatu przedsionkowego oraz zwiększenia ogólnej koordynacji. Ponadto rowerek biegowy pomaga zapobiegać płaskostopiu.
Dlaczego rowerek biegowy jest lepszy od hulajnogi?
W przeciwieństwie do jazdy na hulajnodze, obciążenie mięśni pleców i nóg dziecka podczas jazdy na rowerku biegowym rozkłada się równomiernie.
Na rowerku biegowym dziecko naprzemiennie wykorzystuje obie nogi do pchania, dzięki czemu jego kręgosłup nie ugina się, a mięśnie ciała rozwijają się prawidłowo.
Ortopedzi i osteopaci zalecają używanie rowerka biegowego zamiast hulajnogi jako głównego środka transportu dzieci. Dlaczego?
Jadąc na rowerku biegowym dziecko mimowolnie wykonuje tzw. kroki krzyżowe, czyli czołganie się. Pomysł jest prosty: jedno ramię pochyla się w stronę uda przeciwnej nogi i odwrotnie, jest to bardzo podobne do marszu. Te proste ruchy pomagają poprawić funkcjonowanie mózgu, koordynację i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie obu półkul.
Mózg zdaje się włączać całkowicie, wykorzystuje swój pełny potencjał, wzrasta witalność całego organizmu, a mięśnie pracują prawidłowo i skoordynowo.
Dziecko uczy się postrzegać sytuację, otaczające go środowisko zarówno jako całość, jak i szczegółowo, rozwija się zarówno twórcze myślenie figuratywne, jak i myślenie werbalno-logiczne. Korzyści płynące z tych ruchów są trudne do przecenienia – to klucz do prawidłowego i skoordynowanego funkcjonowania całego organizmu.
Gdzie można jeździć na rowerku biegowym?
Wszędzie. Tam, gdzie może przejść pieszy, minie rowerek biegowy. Miejskie chodniki, alejki parkowe, niekończące się korytarze centrów handlowych, lasy, plaże – nie ma żadnych ograniczeń.
Na początku dziecko może mieć problemy z wchodzeniem po schodach, ale jest to kwestia doświadczenia i pomocy rodziców.
Do zimowej jazdy na nartach rowerki biegowe są wyposażone w specjalne mocowania na kołach w postaci mini nart.
Jakie zastosowanie ma rowerek biegowy dla rodziców?
Rowerek biegowy dla rodziców to nie tylko troska o zdrowie dziecka, ale także sprawdzony sposób na uwolnienie niepohamowanej energii dziecka. „Rozwinięte” dziecko jest spokojne, ma godny pozazdroszczenia apetyt i dobrze zasypia.
Dodatkowo dziecko na rowerku biegowym jest samodzielne i mobilne, co jest bardzo wygodne podczas długich spacerów, długich wizyt w dużych centrach handlowych, a także podczas wakacji.
Rowerki biegowe są kompaktowe, w razie potrzeby osoba dorosła może z łatwością przenosić je w jednej ręce lub za pomocą specjalnego paska na ramieniu. Rowerek biegowy można także zawiesić na rączce wózka, co jest bardzo wygodne podczas spacerów z dwójką lub większą liczbą małych dzieci.
Rowerek biegowy z łatwością zmieści się w bagażniku każdego samochodu, nawet jeśli wydaje się, że jest on przepełniony. Rowerek biegowy możesz zabrać ze sobą do samolotu (wiele linii lotniczych umożliwia sprawdzenie go na rampie wejściowej, podobnie jak wózka). W innym przypadku rowerek biegowy można zapakować bezpośrednio do walizki, po uprzednim wyjęciu z niej kół.
Jaką bieżnię wybrać?
Prawidłowy, użyteczny rowerek biegowy to rowerek dwukołowy, wyposażony w standardowe opony, które wymuszą na dziecku utrzymanie równowagi, utrzymanie równowagi i manewrowanie w ruchu.
Rowerki biegowe (wózki) z trzema lub czterema kołami, które od razu zapewniają dziecku stabilną, pasywną pozycję na pojeździe, nie nadają się do rozwoju fizycznego i wzmacniania organizmu. Nieodpowiednie są także dwukołowe rowerki biegowe z bardzo szerokimi plastikowymi kołami, które stanowią niezawodne podparcie, nawet jeśli dziecko siedzi spokojnie w siodełku i się nie porusza.
Czy waga ma znaczenie przy wyborze rowerka biegowego?
Waga rowerka biegowego nie jest aż tak ważną cechą przy jego wyborze. Podczas jazdy różnica pomiędzy stosunkowo lekkim i stosunkowo ciężkim rowerkiem biegowym dla dziecka nie będzie odczuwalna.
Nie ma też znaczenia, z jakiego materiału wykonana jest rama rowerka biegowego – są rowery aluminiowe, plastikowe i drewniane.
Które koła do rowerka biegowego są lepsze – pompowane czy polimerowe?
Istnieje wiele kontrowersji na ten temat, warto jednak zwrócić uwagę na główne różnice.
Koła polimerowe. Dodatkowo: światło; nie można przekłuć. Minus: nie amortyzują drogę; wyglądać „taniej”; rozmiar do 12 cali.
Nadmuchiwane koła. Plus: płynna jazda (amortyzacja); stylowy wygląd; większy rozmiar.
Minus: można przebić; ciężka waga
Wskazówki dla rodziców
Ustaw prawidłowo rowerek biegowy dla swojego dziecka.
Najważniejszymi parametrami są wysokość siodełka i wysokość kierownicy. Ustaw siodełko tak, aby gdy dziecko siadało na rowerku biegowym, jego stopy opierały się płasko na podłożu, a kolana były lekko ugięte. Inny sposób: zmierz wewnętrzną stronę nogi dziecka i odejmij od niej 2-3 cm, na powstałej wysokości zamontuj siodełko.
Kierownicę dopasuj do wysokości siodełka – powinna znajdować się mniej więcej na wysokości brzucha dziecka.
Pamiętaj, że dzieci szybko rosną i co 2 miesiące będziesz musiał zmieniać ustawienia siodełka i kierownicy.
Jazdę należy zawsze wykonywać wyłącznie w kasku rowerowym.
Dlaczego kask jest tak ważny? Nawet upadek przy małej prędkości może skutkować poważnym urazem głowy, wstrząśnieniem mózgu lub złamaniem czaszki. Uwierzcie przede wszystkim, że kask jest niezbędny, to bezpieczeństwo i ochrona zdrowia.
Kiedy dziecko jest małe, może nie chcieć kłaść obcego przedmiotu na głowie. Zadaniem rodzica jest być w tej kwestii konsekwentnym, wytrwałym i przyjacielskim.
W sklepie możesz wybrać dokładnie taki kask rowerowy, jaki przypadnie do gustu Twojemu dziecku.
Wspieraj swoje dziecko, a nie rowerek biegowy.
Dorośli instynktownie chcą pomóc dziecku utrzymać się na rowerku biegowym i zabezpieczyć je przed upadkiem. Nie rób tego!
Dziecko samo musi czuć przechylenie rowerka biegowego podczas poruszania się, aby zapobiec jego upadkowi. Jeśli osoba dorosła przytrzymuje rowerek biegowy, gdy ten zaczyna spadać, dziecko błędnie uważa, że najbezpieczniejszym momentem jest przechylenie rowerka biegowego na bok.
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia, możesz przytrzymać je za tył T-shirtu lub kurtki lub po prostu położyć mu rękę na plecach, tak aby czuło się bezpiecznie.
Inspiruj swoje dziecko, nie pouczaj go.
Rowerek biegowy budzi w dziecku naturalne zainteresowanie. Po prostu zachęcaj i chwal swoje dziecko za każdym razem, gdy wsiada na rowerek biegowy.
Pozostań na tej samej stronie.
Na początku łatwo będzie Ci dotrzymać kroku dziecku na rowerku biegowym. A potem przygotuj się na to, że będziesz musiał kupić sobie rower lub hulajnogę, aby utrzymać prędkość małego jeźdźca.
Opinie