Zalety kąpieli lodowej, z której korzysta każdy sportowiec
Pomimo tego, jak zakończył się mecz, Cristiano Ronaldo stale poddaje się leczeniu lodem. Jest jak Van Damme z Universal Soldier zanurzający się w lodowej łaźni.
Zawartość
W jaki sposób ta procedura jest przydatna dla sportowców?
Wszyscy zawodowi piłkarze wykonują ten sam zabieg, ponieważ ma on pozytywny wpływ na organizm, a mianowicie:
- regeneracja po wysiłku fizycznym spowodowana niższą temperaturą;
- spowolnienie przepływu krwi i eliminacja stanów zapalnych w tkance mięśniowej;
- poprawia się przepływ krwi w całym organizmie.
W przypadku kontuzji sugerowali zanurzenie jednej stopy w lodowatej wodzie, a drugiej w zimnej wodzie. Dzięki temu obrzęk zauważalnie się zmniejszył i każdy z nas mógł to odczuć na własnej skórze, pamiętajcie: po naciągnięciu mięśnia zauważyłaś, że obrzęk lepiej ustępuje, jeśli przyłożysz do uszkodzonego miejsca okład z lodu lub mrożone mięso. Dzięki temu piłkarze są gotowi znieść zimno, aby szybciej zregenerować się przed kolejnym meczem i wykazać się doskonałą grą na boisku.
Co robi lód?
Kąpiele lodowe pomagają:
- Usunięcie kwasu mlekowego z mięśni – substancji wydzielanej przez mięśnie po poważnym wysiłku fizycznym. Powiedzmy, że podnosiłeś ciężary na siłowni, ale dzisiaj nie możesz nawet poruszyć ręką z powodu bólu, a to wszystko przez kwas mlekowy. Takie kąpiele lodowe tonizują;
- Po treningu uwalniają mięśnie od zastoju krwi, co pomaga wzmocnić układ odpornościowy i aktywuje komórkowe procesy metaboliczne, co prowadzi do szybkiego usunięcia toksyn;
- Pomaga sportowcowi nie przybrać na wadze.
Ponadto wielu fizjoterapeutów uważa, że regularne kąpiele lodowe pomagają pokonać depresję. W ten sposób szokujesz swoje ciało, a potem się relaksujesz.
Kiedy nie należy brać kąpieli lodowej?
Na pierwszy rzut oka kąpiele lodowe są fajne, warto jednak wziąć pod uwagę, że korzystają z nich piłkarze, którzy trenują i regenerują się pod okiem całych zespołów fizjoterapeutów, jeśli mają problemy z:
- często układ sercowo-naczyniowy;
- zmiany ciśnienia, przewlekłe;
- ostre choroby;
- podniesiona temperatura.
Dlatego lepiej nie brać kąpieli lodowej, jeśli występuje którykolwiek z powyższych.
Czy chcąc budować mięśnie warto brać kąpiel lodową?
Jeśli zależy Ci na budowie masy mięśniowej, to też lepiej zapomnieć o takich zabiegach. W końcu może prowadzić do syntezy białka w procesach mięśniowych, co sprzyja odbudowie tkanki mięśniowej po urazie lub dużym obciążeniu.
W rezultacie kąpiele lodowe bardzo pomagają organizmowi i każdy sportowiec o tym wie, ale należy zachować środki ostrożności, ponieważ ta procedura nie jest odpowiednia dla każdego.
Opinie