Przewodnik po Turnieju Czterech Narodów 2025 — czego można się spodziewać po największym wydarzeniu hokejowym

Przewodnik po turnieju Four Nations w 2025 r. — czego można się spodziewać po głównym wydarzeniu hokejowym

Turniej Czterech Narodów to nie tylko zawody hokejowe, ale prawdziwy sprawdzian siły dla najlepszych drużyn świata. Najlepsi gracze z całego świata spotkają się na lodzie, aby zaprezentować swoje umiejętności i powalczyć o trofeum. Dla kibiców jest to niepowtarzalna okazja zobaczenia najjaśniejszych gwiazd NHL w jednym miejscu, a dla samych sportowców jest to szansa na umocnienie swojej pozycji w reprezentacjach narodowych i przygotowanie się do przyszłych ważniejszych turniejów.

Organizatorzy obiecują intensywne emocje, dramatyczne chwile i nieprzewidywalne zakończenia. Każda drużyna wychodzi na lód z jedynym celem: zwycięstwem, co sprawia, że ​​nadchodzący turniej jest szczególnie intrygujący.

Lista uczestników: kogo zobaczymy na lodzie i dlaczego bez Rosji?

Początkowo turniej był pomyślany jako rywalizacja pomiędzy najsilniejszymi drużynami według rankingu IIHF. Jednak sytuacja polityczna doprowadziła do pewnych zmian i drużyna rosyjska, mimo wysokiej oceny, nie otrzymała zaproszenia. Decyzja ta wywołała gorące dyskusje w środowisku hokejowym, gdyż rosyjska drużyna tradycyjnie należy do czołówki światowego hokeja.Skład uczestników, których zobaczymy na Ziemi i dlaczego bez Rosji

Po wykluczeniu Rosji organizatorzy rozważali inne opcje. Najbardziej logicznym wyborem wydawało się rzucenie wyzwania niemieckiej reprezentacji, która w ostatnich latach poczyniła znaczne postępy. Jednak udział Niemców nie przyniósł rezultatu: większość ich kluczowych zawodników gra w ligach europejskich, a liczba hokeistów w NHL była niewystarczająca, aby utworzyć pełnoprawną drużynę.

W efekcie czwartym uczestnikiem turnieju została reprezentacja Szwecji - silna i doświadczona drużyna, która tradycyjnie prezentuje wysoki poziom gry. Dodało to turniejowi widowiskowości i nieprzewidywalności, ponieważ Szwedzi zawsze słynęli ze swojego sprawdzonego systemu i doskonałego przygotowania.

Format turnieju: w jaki sposób zostanie wyłoniony zwycięzca?

Każda drużyna rozegra trzy mecze w fazie grupowej, spotykając się z każdym przeciwnikiem raz. Dwie najlepsze drużyny po zakończeniu fazy grupowej spotkają się w finale, w którym zagrają o tytuł mistrzowski.

System punktacji:

  • Zwycięstwo w regulaminowym czasie gry - 3 punkty.
  • Zwycięstwo w dogrywce lub rzutach karnych - 2 punkty.
  • Przegrana w dogrywce - 1 punkt.
  • Porażka w regulaminowym czasie gry – 0 punktów.

W przypadku remisu w fazie grupowej drużyny rozegrają 10-minutową dogrywkę w formacie 3x3, a jeśli zwycięzca nie zostanie wyłoniony, odbędą się rzuty karne. W meczu finałowym nie będzie rzutów karnych: jeśli regulaminowy czas gry zakończy się remisem, gra będzie rozgrywana do pierwszej strzelonej bramki w formacie 5x5.

Dzięki takiemu systemowi każde spotkanie będzie miało wysoki poziom napięcia, a intensywność emocji będzie wzrastać z każdym kolejnym meczem.

Kto będzie walczył o tytuł?

Zespół Kanada

Kanadyjczycy są faworytami każdego turnieju międzynarodowego, a obecny skład tylko potwierdza ten status. W składzie bramkarzy znajdują się: Jordan Binnington (St. Louis), Edin Hill (Vegas) i Sam Montembeault (Montreal).

W składzie obrony znajdą się Cale Makar (Kolorado), Josh Morrissey (Winnipeg), Colton Parayko (St. Louis), Travis Sanheim (Filadelfia), Shea Theodore (Vegas) i Devon Toews (Kolorado).

W ataku biorą udział gwiazdy światowego formatu: Sam Bennett (Floryda), Anthony Cirelli (Tampa Bay), legendarny Sidney Crosby (Pittsburgh), szybki Nathan MacKinnon (Kolorado), niesamowity Connor McDavid (Edmonton) i kapitan drużyny Vegas, Mark Stone.

Trenerem drużyny jest John Cooper (Tampa Bay), który już udowodnił, że potrafi wygrywać.

Reprezentacja Finlandii

Finowie zawsze słynęli ze swojej dyscypliny i gry zespołowej. Bramkarze: Kevin Lankinen (Vancouver), Ukko-Pekka Luukkonen (Buffalo), Juuse Saros (Nashville).

Obrońcy: Henri Jokiharju (Buffalo), Esa Lindell (Dallas), Rasmus Ristolainen (Philadelphia).

Napastnicy: Sebastian Aho (Carolina), Aleksander Barkov (Floryda), Patrik Laine (Montreal), Mikko Rantanen (Carolina).

Trener: Antti Pennanen.

Kto będzie walczył o tytuł?

Zespół USA

Amerykanie stawiają na szybkość i agresję. W bramce: Connor Hellebuyck (Winnipeg), Jake Oettinger (Dallas), Jeremy Swayman (Boston).

Obrońcy: Adam Fox (Rangers), Charlie McAvoy (Boston), Zach Werenski (Columbus).

Napastnicy: Jack Eichel (Vegas), Jack Hughes (New Jersey), Auston Matthews (Toronto), Matthew Tkachuk (Floryda).

Trener: Mike Sullivan (Pittsburgh).

Reprezentacja Szwecji

Szwedzi zawsze wykazują się kompetentną grą taktyczną. Bramkarze: Samuel Ersson (Filadelfia), Filip Gustavsson (Minnesota), Linus Ullmark (Ottawa).

Obrońcy: Rasmus Andersson (Calgary), Victor Hedman (Tampa Bay), Erik Karlsson (Pittsburgh).

Napastnicy: Jesper Bratt (New Jersey), Filip Forsberg (Nashville), Elias Lindholm (Boston), Mika Zibanejad (Rangers).

Trener: Sam Hallam.

Łączny

Ten turniej zapowiada się jako jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń roku. Najlepsi hokeiści, zacięta rywalizacja i nieoczekiwane zwroty akcji – czeka nas niesamowite widowisko!

 

Opinie